- Štítky blogu
- Úvod
- Rady a tipy
- Jak pečovat o ručníky a osušky
Jak pečovat o ručníky a osušky
Tipy a rady jak pečovat o ručníky a osušky
V dnešní době je radost nakupovat ručníky a osušky. Trh nabízí nepřeberné množství materiálů a vzorů, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Jak se o tyto textilie starat? V článku se dozvíte, jak je prát a jak se o ně postarat.
Před prvním použitím
Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a usušte v sušičce, či necháte volně uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se jejich životnost.
Jak prát ručníky a osušky
Na jaký program a na kolik prát ručníky? Nejlépe na 40 - 60 °C a při běžném pracím programu. Bílou látku lze prát na vyšší teploty, ale vlákna se tím vysušují a opotřebovávají, což může mít negativní vliv na jejich výdrž.
Dodržujte předepsané dávkování pracích prostředků. Zbytečně velké množství prášku se ve vláknech usazuje a textilie mohou vyblednout. Na druhou stranu, málo prášku vede k nízkému odkalování vody a následnému tvrdnutí tkaniny.
Dodržujte dělení podle barev
Perte podle barev. Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku (pracím gelu), který se lépe rozpouští. Na bílé ručníky použijte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku, což znamená, že gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky. Díky sypkému pracímu prášku tedy docílíte krásně bílých ručníků a osušek. U ručníků na ruce a obličej je dobré přidat i trochu dezinfekčního prostředku.
Aviváž není potřeba
Nepoužívejte aviváž, protože slepí vlákna k sobě a ručníky ztratí na měkkosti. Dále také zvyšuje tvorbu žmolků a u bílých a světlých ručníků může barevná aviváž způsobit i jejich zešednutí či zaprání.
Praní ručníků s octem a jedlou sodou
Pokud vás zajímá, jak změkčit ručníky a osušky, je možné je před praním namočit do octové vody. Správné koncentrace octového roztoku dosáhnete smícháním 10 lžic octa a 1 litru vody.
Pro rozjasnění bílých ručníků a osušek přidejte při každém praní k sypkému pracímu prášku jedlou sodu. Dokáže změkčit vodu a tím i samotné ručníky a osušky. Dokonce neutralizuje pachy, čímž docílíte i větší svěžesti a nahradíte aviváž. Pro svěžest je taktéž možno použít plátky citronu, které vložíte přímo do pračky.
Sušení a následná údržba
Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci ručníkům škodí, vlákna se zbytečně lámají.
Ručníky ani osušky nežehlíme, smyčky by se zploštěly, polámaly a ztratily savost. Pokud vám po vyprání nebudou připadat dostatečně měkké, použijte sušičku. Ta vlákna během sušení nadzvedne a provzdušní.
Po použití ručníky vodorovně rozprostřete a nechte proschnout, nikdy je nenechte zmuchlané, jinak začnou zapáchat.
Co s vlákny a žmolky
Dojde-li k vytažení vláken, vždy je nakrátko zastřihneme. Ručník je tkaný tak, že se mu při zastřižení vytaženého vlákna nic nestane.
Abychom se vytažení vláken vyvarovali, nikdy nepereme ručníky s oděvy, které mají háčky, zipy nebo suché zipy.
I když je froté kvalitní, tvoří se na něm zpočátku žmolky - hlavně u froté s vysokým vlasem. Po pátém až šestém praní by měly žmolky zmizet.
Nežádoucí tvorbě žmolků předejdeme správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak nedostatečně naplněná.
Mírné sražení po praní je normální. Pokud se chcete nadměrnému sražení ručníků a osušek vyhnout, ještě je vlhké lehce natáhněte a rukou vytvarujte.
Dávejte pozor na správný výběr látky
Při nákupu ručníků sledujte nejen barvu, ale také velikost smyček a gramáž. O stupni nadýchanosti rozhoduje právě výška vlasu osušky - čím vyšší, tím měkčí. Delší smyčka poté zaručuje vyšší savost a absorpci vody.
Shrnutí na závěr
- Možná vás láká nový ručník a osušku hned používat, ale v každém případě buďte trpěliví a textilie nejlépe 2x vyperte v pračce. Volná vlákna se srovnají, a tím získají svůj tvar a zbaví se prachu a barev z výroby.
- Barevným roztříděním prádla předejdete vzájemnému obarvení a znehodnocení. Na barevné textilie se doporučuje spíše prací gel a na bílé textilie zase sypký prášek. Aviváž se nepoužívá, protože vlákna obalí a textilie pak nesaje.
- Pro sušení ručníků a osušek je vhodné volné schnutí. Pro větší efekt nadýchanosti se doporučuje sušení v sušičce. Praktiky sušení prádla na radiátorech se vzdejte, tím se vlákna ničí a křehnou.
- Opomíjené, avšak důležité je správné věšení ručníků a osušek při běžném používání. Nejvhodnější je koupelnový vodorovný držák, kde mohou textilie volně schnout a dýchat. Zavěšení a splývání na háčcích dává vzniknout nepříjemnému zápachu a škodlivým bakteriím, které se ve vlhké tkanině množí.